Prosinec 2012

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ: Mrazivé vyhlídky

26. prosince 2012 v 14:08 | autor: Veru Burgerová |  Soutěže
Drazí čtenáři,
dovolte mi představit vám literární soutěž, na které Čítárna spolupracuje společně s Literaturou. Nechybí hezké ceny. Takže pokud máte své zalíbení v poezii, chcete něco vyhrát nebo si prostě jen zasoutěžit, pa je tu soutěž právě pro vás.

Tudíž představuji vám historicky první soutěž našeho oddělení, poze s jednou kategorií a to Poezie. Téma, na které báseń zpracujete zní krásně se zimním nádechem, jak už jistě říká nadpis:

Mrazivé vyhlídky

Vaše příspěvky mohou být v českém i slovenském jazyce, maximální rozsah je 12 000 znaků, včetně mezer. Vaše práce odesílejte na tento mail: literatura-numeroun@centrum.cz

Můžete odesílat do 25.února 2013, výsledky soutěže budou zveřejněny 11.března 2013

__________________________________________________
O co se soutěží?

1. místo-
kniha Manuely Martini
Mrazivé léto
V jihošpanělském městečku Marbella si patnáctiletá Lyra připadá jako v ráji. Až do chvíle, kdy zmizí její spolužačka Pia. Lyra se rozhodne přijít tomuto záhadnému zmizení na kloub. Nedlouho poté je Pia nalezena mrtvá a z letní idylky se stává zlý sen. Lyře se zdá, že se její matka chová divně. Navíc je přesvědčená, že zahlédla svou sestru, která zahynula již před deseti lety. Co jí matka tají? Jaká děsivá tajemství měla zůstat navždy skryta?


2. místo-
kniha Josefa Laufera
Roura od kamen a jiné povídky
Mnohokrát jsem byl osloven, abych o sobě vydal sepsané spisy, jak je tomu zvykem u lidí s nepřehlédnutelným obličejem. Paměť je věc ošidná a ne vždycky člověku vyjeví pravdu prožitou, ale spíše pravdu časem k obrazu svému okrášlenou.
Asi by to v mém podání byla nuda, protože by se, vzhledem k mému věku, jednalo o několikasetstránkovou ságu. A tak mě napadlo, že bych se mohl pokusit o mnohem kratší a tudíž obtížnější útvar, jakým je povídka.
"Roura od kamen" je povídka vzniklá z anekdoty, která je o neodvratitelnosti osudu. A stejně tak i ostatní příběhy asi nebudou ctěnému čtenáři tak vzdálené od života kolem nás. A trochu fantazie taky neuškodí...
3. místo-
kniha Bretta Hoffmana
Závod se smrtí
Konzultanti z Wall Street Stella Sartori a Jack Rogers jsou vysláni do Milána, aby prověřili finanční ztráty jedné z nejvlivnějších rodin. Dědic celého impéria zemřel při záhadné explozi letadla, od té doby peníze z jejich konta mizí. Brzy se ukáže, že nepůjde o obyčejnou finanční analýzu.
Stella a Jack jsou v nebezpečí života. Proč musel zemřít novinář, který pořídil záznam výbuchu? Kdo odposlouchává telefonáty? Byla smrt člena rodiny Aretinů tragická nehoda, nebo chladnokrevná vražda?
KNIHY DO SOUTĚŽE VĚNOVALO NAKLADATELSTVÍ FRAGMENT.


Phasery, lasery, blastery a další hračky pro dospělé

12. prosince 2012 v 10:44 | autor: Obscuro |  Poradna pana L.
Stejně jako fantasy, tak i díky sci-fi dnes více i méně talentovaní spisovatelé vydělávají tučné obnosy. A jelikož naše firma má kontakty takřka všude, tak pro vás mám návod na úspěch i v tomto oblíbeném žánru. Každopádně, toto je návod jak napsat knihu, takže přejdu k samotným radám a postupům.
Je několik věcí, které nesmí v žádném sci-fi chybět. Zde je jejich stručný výčet:
A.)Mimozemšťani všech tvarů, barev a s rozličným množstvím končetin na těch nejneočekávanějších místech. Jednak se jedná o mimozemšťany dobré, kteří jsou takřka všemocní, vševidoucí, ale z důvodu vyššího dobra se nepletou mezi záležitosti ostatních, a pak jsou tu samozřejmě ti zlí, zkráceně emzáci, kteří jsou především slintajícími chodícími terči, jež vbíhají do cesty střelám hlavního hrdiny po houfech.
B.)Roboti věrně sloužící lidem, aby je mohly nakonec kompletně vyhladit.
C.)Přehnaně velké svítící a šíleně rychle vesmírné lodě, které jsou schopny zničit celou planetu dříve, než řeknete Alderaan.
D.)Hlavní hrdina, jemuž stačí mrknout a všechny dívky mu padnou kolem krku. Musí být rovněž bezchybný střelec, který trefí zlého slintajícího emzáka nebo vraždícího robota na pět set metrů, skrz sedm zdí a za dva rohy. Pokud chcete ještě něco lepšího, musí být hlavní hrdina osamělý odpadlík, sirotek, bývalý voják a jediný, kdo přežil vyvraždění své rodné planety.
E.)Sličná hrdinka, které hrozí smrtelné nebezpečí a do které je hlavní hrdina až po uši zamilován. Je samozřejmostí, že ji hrdina ze spárů Zla nakonec zachrání a vše skončí scénou, která je většinou vynechána, neboť by musela být cenzurována.
Úmyslně jsem vynechal poslední bod. Jedná se o bod ve sci-fi prakticky nejdůležitější, a to technické vychytávky a především zbraně. Čtenáři sci-fi mají jednoduchou představu dokonalosti - hlavní hrdina líbající hlavní hrdinku s futuristickým kvérem větším než plnokrevný kůň v ruce, zatímco kolem lítají cáry emzáků. A to vše se samozřejmě musí odehrávat buď v chabě osvětlené chodbě, nebo na pusté planetě. Pár explozí, vesmírných bitev, raket, laserů a dalších blikajících věciček neuškodí, hlavně když to dělá BUM a VŽUUUUM.
Co se týče sci-fi je to prakticky vše, jen přidám ještě pár tipů. Čím víc podivných názvů podivných věcí tím lépe. Bez věcí jako polykarbonodichloridiumplatinový pozitronový atomizátor molekulárních vazeb kybernetických organismů se neobejde žádné sci-fi. A poslední rada - nějaký ten časový paradox neuškodí, knížce dodá pořádný náboj, když je hlavní hrdina svým otcem, dědou a strýcem z druhého kolena.
Veškeré informace o tvorbě sci-fi máte, takže se můžete rovnou pustit do díla! V příští lekci se podíváme na poněkud neobvyklý a ne až tak typický žánr a tím jsou komixy.

Úvodní slovo

1. prosince 2012 v 11:16 | Veru Burgerová |  Slova vedoucí
Vážení čtenáři,
dovolte mi, jako hlavní redaktorce, Vás uvítat do sekce Čítárny, jednoho z oddělení online kulturního magazíná Numéro Un. Numéro Un už gunguje nějakou tu dobu a mě je ctí, že jsem se mohla stát členkou redakce a nyní se i ujmout tohoto oddělení jako vedoucí.

Pevně doufám, že vy, milí čtenáři, si oddělení Čítárny oblíbíte a rádi se sem budete vracet počíst si nové příspěvky. Teď však zbývá zdůraznit, co přesně tady v Čítárně najdete. Je určena čtenářům, kteří si rádi počtou tvůrčí výsledky našich redaktorů, co se prózy či poezie týče. Na tomto místě se můžete dočíst příběhů, básní, balad, úvah a fejetonů, pokud o to budete stát. A když ano, celá redakce Vám bude vděčná za každý komentář, ba jen přečtení, i když se o něm třeba nedovíme.

Redakce zatím není příliš velká, Čítárna se přece jen teprve rozvíjí, ale rozvíjet se bude a já věřím, že lépe a lépe. Kdyby jste Vy měli zájem, být jedním z nás, pak Vám dveře zůstávajíotevřené, třeba se mezi námi pro Vás najde místo. Ovšem pokud se nechcete vázat, ale přesto si přejete, aby se tu občas něco Vašeho objevilo, pak je tu pro vás otevřena rubrika Á partie, ve které se lze dočíst právě děl čtenářů, neboli Vás. Do ní nám můžete zasílat svou tvorbu a třeba se nám zalíbí a zveřejníme ji.


S úctou a díkem každému z čtenářů,
jménem redakce,
Veru Burgerová- Vedoucí oddělení